top of page

Karakter Tahlilinde Yeni Trend: Yüz Okuma

Yüz hatlarına bakarak karakter tahlili yapmak, son zamanlarda çok moda. yüzlerini inceliyor ve birbirlerine uygun olup olmadıklarını saptıyorlar. Tabii karakterlerinin inceliklerini de.
Aslında yüz hatlarına bakıp da karakter analizi yapmak, yeni bir olay değil. Ama şimdilerde bu işin eğitimi veriliyor ve hatta konu hakkında ayrıntılı bilgi içeren kitaplar bile yayımlanıyor. Özel olarak ünlülerin yüzlerini yan yana koyup onların aşk hayatlarını incelemeye kadar işi götürenler olduğu gibi, bir de sadece karakter analizi yapanlar var. Kişilerin yüzlerindeki her bir noktanın belli bir anlamı var. Bu anlam, iyi ya da kötü bir şekilde açıklanabileceği gibi, bir de kişilerin birbirleriyle olan uyumlarını da açıklıyor. Anne ile kızı arasında, iki sevgili arasında, iki arkadaş arasında veya iki kardeş arasında bulunan bağları ve ilişkiyi açığa çıkaran yüz analizi; burun, dudak, kaş, göz, alın ve çeneye bakılarak yapılıyor.

Firmamız Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi Almaya Hak Kazandı

Firmamız Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi Almaya Hak Kazandı. INC Yazılım Çözümleri Ticaret Limited Şirketi Yapay Zeka ile Görsel Karekterizasyon Algoritmalarının Yazılımının Geliştirilmesi Projesi kapsamında Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi almaya hak kazandı. Adnan Menderes Teknoloji Geliştirme Bölgesinde yazılım alanında proje faaliyetlerini sürdüren firmalarımızdan INC Yazılım Çözümleri Ticaret Limited Şirketi tamamlamış olduğu projesi kapsamında  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi almıştır. Firmamızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. 

Adnan Menderes Teknoloji Geliştirme A.Ş.

‘’Yüz okuma geleceğin bilim dallarından biridir’’

Öğretim üyesi Dr. Murat Kaplan, 11. Kocaeli Kitap Fuarı’nda “Yüz Okuma Sanatı” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Dr. Murat Kaplan, yüz okuma metodunun tarihte olduğu gibi bugün de uygulandığını kaydederek, bu yöntem sayesinde özellikle güvenlik alanında kişi hakkında yüzde 98’e varan doğruluk oranı elde edildiğini söyledi. Dr. Kaplan, ABD’deki 11 Eylül faciasının ardından yapılan güvenlik araştırmalarında yüz okuma yönteminin kullanıldığını ve bu sayede söz konusu terörist faaliyete karışan birçok ismin yakalandığını söyledi.

YÜZ OKUMA BİZE ÖNEMLİ BİLGİLER VERİYOR
Karamürsel Alp Salonu’nda gerçekleşen ve ilgiyle izlenen söyleşide Dr. Kaplan yüz okuma kavramı ile ilgili detaylı bilgi aktardı. Yüz okuma kavramının insanlar tarafından her zaman merak edildiğini anlatan Dr. Murat Kaplan, “Bunun temelinde, psikoloji bilimindeki çatı yani güvenlik ihtiyacı yatıyor. Beyin önce olumsuza odaklanır. Beyinde tanrı çipi dediğimiz alan korku merkezidir. Korktuğumuz için yürümemizi kontrol ederiz ki hayatta kalabilelim. Yüz okuma böyle bir alanda bize bazı malzemeler veriyor. Biz bunları kullanarak daha sağlıklı karar verebiliriz. Zamanında hükümdarların danışmanları bu yüz okuma yöntemini kullanmışlar” dedi.

HASTALIKLARIN TETKİKİNDE ÖNEMLİ BİLGİ VERİYOR
Söyleşide yüz okumanın sağlık alanında hekime önemli katkı sunduğu kaydedildi. Dr. Kaplan, “Tarihte Çin’de insanların yüzüne bakarak hastalıklar teşhis edilmiş. Bugün de modern tıpta biz hastanın yüzüne bakıyoruz. Yüzdeki altın orana göre bakıldığında teyit mekanizması dün olduğu gibi bugün de kullanılıyor’’ ifadesini kullandı.

İŞE UYGUN İNSAN SEÇİMİ
“Tarihte orduya komutan seçilecekse bile yüzde belli özellikler aranıyordu” diyen Dr. Murat Kaplan, modern dünyada da bu yöntemin kullanıldığını anlattı. Dr. Kaplan, “Önemli şirketler insanları işe alırken, kulak, göz, yüz yapısına bakıyor. Buna göre güvenilir ya da belli bir psikolojik hastalığı olabilir mi o görülebiliyor. ABD’de güçlü üniversitelerde bununla ilgili kürsüler var. Güvenlik kodları hızlı değerlendirilip yüzde 98’e kadar doğruluk elde edinilebiliyor” şeklinde konuştu

11 EYLÜL SONRASI SUÇLULAR YAKALANDI
Dr. Kaplan yüz okumanın güvenlik alanında önemli rolü olduğunu anlattı ve bu kapsamda ABD’de yaşanan 11 Eylül terörist faaliyetine dikkat çekti. Dr. Kaplan saldırının ardından yüz okuma uzmanlarının çalışmalarını hatırlatarak, “11 Eylül saldırısında yapılan yüz okuma metodu sayesinde bir harita ortaya çıkıyor. Suça meyilli kişiler tespit ediliyor. Terörist faaliyete katılanlar yüz okuma yöntemiyle 11 Eylül saldırısı sonrasında yakalanabiliyor. Yüz okumanın gelişmiş yapay zeka eklentisi ile geleceğin bilim dallarından biri olduğu kanıtlandı. ABD ve İngiltere bu alanda özel kişiler yetiştiriyor. Ve yüz okuma metotlarıyla suça meyilli insanlar izleniyor” dedi.

YÜZ ÜÇ BÖLÜMDEN OLUŞUR
İlgiyle izlenen söyleşide yüz okuma yapılırken, yüzün üç bölüme ayrıldığı gündeme geldi. Dr. Murat Kaplan bu bölümleri yukarı, orta ve aşağı köşk olarak açıkladı. Alın yapımızın ne kadar temiz, düz ve dolgunsa o kadar sağlıklı bir çocukluk geçirdiğimizi söylediğini kaydederek, “Üç bölge birbirine yakınsa bu istikrarlı bir hayattır. Orta kısım sanat, para ve sağlığı gösterir. Burun hem para hem sağlık göstergesidir. Büyük burun güzel sağlık demektir. Kadınlarda hafif bir kemer iyi bir ev hanımıdır. Düzgün bir burun fazla mükemmeliyetçiliğe işaret eder. Burun inceldikçe titizlik fazlalaşır. Orta köşk genişse bu kişi sanat ve estetikle uğraşabilir. Parayı da önemser ve kazanır. Alt köşk ise çalışmayı ve yönetim becerisini gösterir. Büyük bir çene güçlü bir yönetici demektir” dedi.

EĞİTİM, İSTİHDAM, GÜVENLİK ALANINDA KULLANILMALI
Dr. Murat Kaplan söyleşisinin sonunda yüz okumanın geleceğin bilim dallarından biri olduğunu tekrarlayarak bu yöntemin, eğitim, istihdam, güvenlik ve sosyal ilişkiler gibi alanlarda işimize yarayacağını ve böylece hem bireysel hem de toplumsal güvenliğimizi sağlayacağını kaydetti.

bottom of page